Czy dobre geny wystarczą, by hodowla indyków była wydajna? – poradnik
09.08.2020
Hodowla indyków bywa problematyczna, ponieważ te wyjątkowo wrażliwe ptaki wymagają szczególnych warunków bytowania (szczególnie w okresie lęgu). Jakie zatem decyzje należy podjąć jeszcze przed zakupem piskląt?
Hodowla indyków bywa problematyczna, ponieważ te wyjątkowo wrażliwe ptaki wymagają szczególnych warunków bytowania (szczególnie w okresie lęgu). Jakie zatem decyzje należy podjąć jeszcze przed zakupem piskląt?
Trudne początki, czyli czego nie wolno pominąć
Dla młodych indyków bardzo ważne jest utrzymywanie wysokich, niezmiennych standardów w obiektach, w których przebywają. Najczęściej hoduje się je w specjalnych odchowalnikach w formie kręgów z użyciem promienników. Optymalna temperatura w kurniku wynosi 25°C, a pod promiennikami ok. 36°C. W tym przypadku istotne jest także zapewnienie grubej i suchej ściółki, gdyż indyki śpią brzuchem do podłoża. Grubość wyściełania powinna wynosić minimum 5 cm. W tym celu można zastosować trociny lub wióry, ale dobrze sprawdzi się też posiekana drobno słoma. Ponadto pisklętom należy zapewnić niczym nieograniczony dostęp do czystej wody i paszy. Pojedyncze karmidło i poidło powinno przypadać na maksymalnie 50 osobników. Warto dodać, że takie warunki bytowe należy zapewnić co najmniej 6 godzin przed przybyciem zwierząt, tak by wszystkie elementy osiągnęły wymaganą ciepłotę. W takim przypadku można od razu umieścić indyki w kręgach, co znacznie obniży ryzyko ewentualnych padnięć.
Optymalizacja wydajności
W celu uniknięcia zakłóceń, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na stado, najlepiej stale monitorować dane hodowlane. Analiza bieżących informacji o temperaturze, zużyciu wody i paszy czy wzroście zwierząt, pozwala bowiem szybko i skutecznie reagować na ewentualne odchylenia.
W celu podniesienia ogólnej wydajności stosuje się także należycie skomponowane dodatki paszowe dla drobiu, takie jak adiHepaSOL® PF, czyli skoncentrowany zestaw witamin, biopierwiastków i kwasów organicznych, które pozytywnie wpływają na nieśność i wylęgowość. Innym często stosowanym dodatkiem jest adiStreSOL® PF ESSENCE, oddziałujący na odporność i kondycję indyków oraz wspomagający ich organizmy w stanach wzmożonego napięcia i niepokoju. Jego regularne podawanie indykom może skutecznie zredukować ryzyko kanibalizmu, autoagresji czy nadwrażliwości na czynniki środowiskowe w stadzie.
Natomiast w kwestii nawadniania, w pierwszych dwóch tygodniach życia indyków należy bezwzględnie pamiętać o regularnym płukaniu poideł.
Efektywna hodowla indyków bywa pracochłonna – począwszy od zagwarantowania im wymaganej temperatury i wilgotności w otoczeniu, poprzez suchą i grubą wyściółkę oraz czystą i świeżą wodę, aż po stosowane dodatki paszowe dla drobiu. Jednakże profesjonalnie prowadzona hodowla z czasem procentuje wysokowydajnym stadem indyków.