Hodowla trzody chlewnej w okresie jesienno-zimowym
26.11.2019
Okres jesienno-zimowy w hodowli trzody chlewnej sprzyja gorszemu samopoczuciu świń oraz zwiększonemu ryzyku zachorowań. Aby nie dopuścić do obniżenia wyników produkcyjnych, warto zadbać o wysokojakościowe żywienie trzody oraz zapewnienie całej hodowli optymalnych warunków bytowych. Zadbane zwierzęta zapewne będą zdrowsze, a więc bardziej wydajne.
Hodowla trzody w okresie jesienno-zimowym
Okres jesieni i zimy to czas, w którym zwierzęta hodowlane są bardziej narażone na rozmaite infekcje dróg oddechowych oraz niższe przyrosty masy. Schorzenia skutkują zmniejszeniem apetytu, a pośrednio również zahamowaniem wzrostu. W wielu przypadkach konieczne jest kosztowne leczenie trzody. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowań oraz podtrzymać optymalny dobrostan zwierząt, należy zapewnić wszystkim osobnikom odpowiednie warunki bytowe. Temperatura w chlewni powinna znajdować się na stałym poziomie przez całą dobę, tak aby nie dopuścić do wychłodzenia świń. Niezbędna jest także sprawna, wydajna wentylacja przeciwdziałająca kumulowaniu się amoniaku i siarkowodoru. Zbyt wysokie stężenie tych gazów może bowiem uszkadzać nabłonek dróg oddechowych. Ponadto płynny obieg powietrza sprzyja utrzymywaniu odpowiedniego poziomu wilgotności, który ogranicza ryzyko rozwoju bakterii.
Oprócz optymalnej temperatury i wentylacji niezbędne jest podawanie trzodzie chlewnej wysokojakościowej karmy, uzupełnianej o stosowne dodatki paszowe. Jednym z nich może być BacteroSOL podawany w wodzie do picia. Wspiera on funkcjonowanie układu oddechowego i przewodu pokarmowego, skutecznie chroniąc przed infekcjami. W żywieniu trzody warto stosować także Farmpak® SB, który optymalizuje działanie mikroflory bakteryjnej, wzmacniając pracę układu immunologicznego. Dzięki tego typu preparatom zwierzęta osiągną pożądane przyrosty dzienne i będą cieszyć się dobrym zdrowiem przez cały rok.
Jesień i zima to czas, w którym szczególnie powinniśmy zadbać o zdrowie trzody chlewnej. Obowiązkiem każdego hodowcy jest zapewnienie zwierzętom odpowiednich warunków bytowych oraz stosowanie wysokojakościowego pokarmu, uzupełnianego o dodatki paszowe. W ten sposób podtrzymamy wysoką odporność i dobre samopoczucie zwierząt, nie obniżając wyników produkcyjnych nawet w chłodniejszym sezonie.