Mikroflora jelitowa a efektywność przyswajania paszy
20.08.2020
Mikroflora jelitowa ma ogromny wpływ na zdrowie, a także na wydajność zwierząt. To od niej zależy bowiem m.in. sprawność jelit i utrzymanie ich w dobrym stanie. Ponadto zwierzęta o zadbanej mikroflorze jelitowej łatwiej przyswajają składniki odżywcze zawarte w paszy, a ich trawienie odbywa się bardziej efektywne. Flora bakteryjna jelit jest złożoną i dynamiczną strukturą, która do prawidłowego funkcjonowania wymaga wdrożenia odpowiedniej suplementacji.
Mikroflora jelitowa ma ogromny wpływ na zdrowie, a także na wydajność zwierząt. To od niej zależy bowiem m.in. sprawność jelit i utrzymanie ich w dobrym stanie. Ponadto zwierzęta o zadbanej mikroflorze jelitowej łatwiej przyswajają składniki odżywcze zawarte w paszy, a ich trawienie odbywa się bardziej efektywne. Flora bakteryjna jelit jest złożoną i dynamiczną strukturą, która do prawidłowego funkcjonowania wymaga wdrożenia odpowiedniej suplementacji. Aby utrzymać zdrowe jelita u zwierząt, warto więc zainwestować w dodatki do pasz. Na rynku dostępna jest szeroka oferta specyfików tego typu, jednak które z nich będą najlepszym wyborem?
Dlaczego bakterie przewodu pokarmowego są tak istotne?
Na podstawie eksperymentu przeprowadzonego przez Jeffreya Gordona, udowodniono, iż bakterie zamieszkujące przewód pokarmowy mają wpływ na wagę zwierząt. Wskazuje to na fakt, że poszczególne grupy bakterii inaczej radzą sobie z przyswajaniem pokarmów. Z tego względu świadomość roli, jaką pełni mikrobiom może znacząco poprawić ogólną efektywność hodowli zwierząt.
Dodatki do pasz usprawniające pracę jelit
Odpowiednio dobrane dodatki do pasz mogą znacząco poprawić efektywność jej przyswajania. Prawidłowe zbilansowanie składu mikroflory jelitowej umożliwi łatwiejsze wchłanianie się substancji odżywczych oraz witamin do organizmu zwierzęcia. W konsekwencji hodowla stanie się zdecydowanie bardziej opłacalna, a zwierzęta zdrowsze. Podczas dokonywania wyboru dodatków do pasz, warto zwrócić uwagę na ich wpływ na mikrobiom jelitowy.
Dobrym wyborem z pewnością będzie wprowadzenie fitobiotyków, które zapewnią utrzymanie równowagi biologicznej oraz korzystnie wpłyną na czynności układu trawiennego. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na fitobiotyk AdiCox® AP, czyli produkt pochodzenia naturalnego, którego składniki działają selektywnie w układzie pokarmowym. Kolejnym wartym uwagi produktem jest Salmol – fitobiotyk o naturalnym składzie. Wymienione specyfiki wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego oraz poprawiają przyswajanie paszy.
Właściwie wspomagana mikroflora jelitowa u zwierząt hodowlanych pozwala m.in. na łatwiejsze przyswajanie składników odżywczych i witamin, wspomaganie układu odpornościowego oraz rozwój ścian jelita. Zdrowe jelita są więc kluczem do prawidłowego rozwoju zwierząt. Z tego względu każdy profesjonalny hodowca powinien zainwestować w odpowiednio dobrane dodatki do pasz.